Teknoloji

Türkiye’deki çalışanların yüzde 91’i robotların üretimde daha yaygın kullanılması gerektiğini söylüyor, ancak robotların hacklenmesinden korkuyor

Kaspersky araştırmasına nazaran, META bölgesindeki çalışanlar, robotlar farklı vazifeleri ne kadar güzel yaparsa insanlara o kadar az iş kalacağına inanıyor. Türkiye’deki çalışanların çoğunluğu (91) robotların farklı sanayilerde daha yaygın olarak kullanılması gerektiğine inanıyor, fakat birçoğu robotların hacklenmesinden korkuyor.

Günümüzde robotik teknolojileri, endüstriyel denetim sistemleri ve başka bilgi teknolojileriyle birlikte üretim süreçlerini yönetmek, el emeğinin yerini almak ve verimliliği, suratı, kaliteyi ve performansı düzgünleştirmek için kullanılıyor. Kaspersky, dünya genelindeki üretim şirketlerinin ve öbür büyük kuruluşların çalışanlarının otomasyonun getireceği sonuçlar ve artan robot kullanımı hakkındaki görüşlerini öğrenmek için bir çalışma gerçekleştirdi. Hedefi çalışanların şirketlerinde kullanılan robotların ve otomatik sistemlerin güvenliği hakkında ne düşündüklerini öğrenmek olan ankete Suudi Arabistan, BAE, Türkiye, Mısır ve Güney Afrika’dan çalışanlar katıldı.

Katılımcılar şirketlerinde son 2 yıl içinde robot kullanımında artış olduğunu bildirdi. Türkiye’deki çalışanların 46’sı kuruluşlarının halihazırda robot kullandığını, 42’si robotları yakın gelecekte kullanmayı planladığını söyledi.

Araştırmalar ayrıyeten insanların robotlaşma nedeniyle işlerini kaybetmeyi beklediklerini ortaya koydu. Robotlar farklı vazifelerde ne kadar düzgün hale gelirse, beşerler için o kadar az iş kalıyor. Türkiye’deki iştirakçilerin yarısı (50), robotların eninde sonunda kendi bölümlerinde insanların yerini alacağına inanıyor. Robotlar tüm pazarlarda yaygınlaşırken, insanların da işlerini robotlara kaptırmamak için yeni bilgi ve marifetler edinmesi gerekiyor. Çalışanlar bunu yapmaya da hazır: İşlerinin yerini robotların alacağına inananların çoğunluğu (75) yeni marifetler öğrenmeye yahut mevcut marifet ve uzmanlıklarını geliştirmeye istekli.

Aynı vakitte, birçok çalışan, robotların işlerini ellerinden alacağı konusuna optimist yaklaşıyor. İş yerinde robotları benimsemenin, üretim verimliliği artırmanın yanı sıra insanların işlerini daha inançlı ve zeki hale getireceğini düşünüyor. Türkiye’deki iştirakçilerin 63’ü robotlar nedeniyle işlerini kaybetmelerinin önüne geçmek için kâfi yeni iş alanı yaratılacağına inanıyor. Programcılar, data bilimcileri ve mühendisler için daha fazla iş ortaya çıkması bekleniyor ki kelam konusu meslek kümeleri önümüzdeki yıllarda robotların benimsenmesine taraf verecek.

Bir öbür kıymetli bulgu da robotlaşma nedeniyle siber güvenlik risklerinin artması. Türkiye’den ankete katılanların çoğunluğu (93) robotların hücuma uğrayabileceğine inanıyor ve yeniden tıpkı oranda iştirakçi şirketlerindeki yahut öbür şirketlerdeki bu çeşit olaylardan haberdar. Robotların ne kadar korunduğuna ait değerlendirmelerinde iştirakçiler ikiye bölünmüş durumda: Türkiye’deki çalışanların neredeyse yarısı (39), farklı dallarda robotları korumak için kâfi siber güvenlik tedbirinin bulunmadığına inanıyor.

Kaspersky Teknik Uzmanlar Lideri Emad Haffar, şunları söylüyor: “Giderek daha fazla vazife robotlar tarafından üstleniliyor ve bunlar potansiyel olarak siber tehditlere karşı savunmasız. Kaspersky’nin misyonunu, siber güvenliğin robot teknolojisinin benimsenmesinde ön saflarda yer almasını sağlamak, zorlukların üstesinden gelmeye ve robotlaşmanın sunduğu fırsatlardan yararlanmaya yardımcı olmak olarak görüyorum. Araştırmamızda iştirakçilere robotların üretimde ne kadar uygun ve verimli kullanılacağının yanı sıra, ne kadar inançlı olduklarını da değerlendirmelerini istedik. Birçok çalışanın robot kullanmanın risk oluşturduğuna inandığı ortaya çıktı. Robotlar, önümüzdeki yıllarda siber ataklar için ana vektör olacak ve şimdiden korunmaya muhtaçlıkları var. Robotları üretime entegre etmeden evvel, müsaadesiz ağa girişlerin engellenmesini ve genel ağ güvenliğini garanti altına almak gerekir. Robotik kontrolörlerin, otomasyon sistemlerinin ve tedarik zincirlerinin korunmasını sağlamak da değerlidir. Kaspersky Industrial CyberSecurity üzere özel tahliller, üretimde robotları korumak için tesirli bir yardımcı olabilir.”

Endüstriyel bilgisayar sistemlerinizi çeşitli tehditlerden korumak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

  • Muhtemel siber güvenlik problemlerini belirlemek ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin sistemli güvenlik değerlendirmelerini gerçekleştirin.
  • Etkili güvenlik açığı idaresi süreci için bir temel olacak halde daima güvenlik açığı değerlendirmesi ve önceliklendirmesi oluşturun. Kaspersky Industrial CyberSecurity üzere özel tahliller, tesirli bir asistan ve büsbütün kamuya açık olmayan, harekete geçirilebilir eşsiz bir bilgi kaynağı olabilir.
  • Kuruluşun OT ağının temel bileşenleri için güncellemeleri vaktinde yapın. Teknik olarak mümkün olan en kısa müddette güvenlik düzeltmeleri ve yamaları uygulamak yahut telafi edici tedbirler almak, üretim sürecinin kesintiye uğraması nedeniyle milyonlara mal olabilecek büyük olayları önlemek ismine çok kıymetlidir.
  • Karmaşık tehditlerin vaktinde tespiti, araştırılması ve olayların tesirli bir halde düzeltilmesi için Kaspersky Industrial Cybersecurity for Nodes with EDR üzere Endüstriyel EDR tahlillerini kullanın.
  • Ekiplerinizin olay tedbire, algılama ve cevap verme hünerlerini geliştirerek ve güçlendirerek yeni ve gelişmiş berbat gayeli tekniklere cevabı güzelleştirin. BT güvenlik takımları ve OT çalışanı için özel OT güvenlik eğitimleri, buna yardımcı olan temel tedbirler ortasındadır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu