Haber

Sırbistan ve Kosova liderleri Brüksel’de buluşacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avrupa Birliği (AB) öncülüğünde yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında 14 Eylül’de Brüksel’de bir araya gelecek.

AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun yeni toplantısının 14 Eylül’de yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, Borrell’in iki liderle görüşmesi öncesinde AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile görüş alışverişinde bulunacağı kaydedildi.

Liderler, Kosova’nın kuzeyinde artan gerilim nedeniyle AB’nin daveti üzerine en son 22 Haziran’da Brüksel’de bir araya gelmişti.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 7 Eylül’de yaptığı açıklamada Belgrad-Priştine Diyalog Toplantısı’ndan beklentilerinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Sürecin başarısı için AB’den istikrarlı bir yaklaşım bekliyoruz. Zaman zaman bunu başaramadığımız zamanlar da oldu. bu dengeyi görün.” dedi.

Daha önce varılan anlaşmaların tam olarak uygulanmasını talep ettiklerini belirten Osmani, Sırbistan’ı anlaşmayı tam olarak uygulamamakla suçladı.

Kosova’nın kuzeyinde gerginlik

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğunlaştığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının atanması, 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edildi.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında kavga çıktı. 29 Mayıs’ta belediye binalarını koruyan NATO’ya bağlı Kosova Barış Gücü (KFOR) askerleri ile Kosovalı Sırplar arasında çıkan çatışmada 30 KFOR askeri yaralanmıştı.

Sırbistan, 14 Haziran’da iki ülkenin sınır bölgesinde Kosovalı polis memurları olduğu belirlenen üç kişiyi “Sırbistan’da eylem düzenlemeyi planladıkları” gerekçesiyle gözaltına alırken, Kosova polis memurlarının “kaçırıldığını” iddia etti “Sırbistan tarafından. Sırbistan, Kosovalı polis memurlarını 26 Haziran’da serbest bıraktı.

Yaklaşık 10 Kosovalı Sırp, Kosova polisi tarafından farklı gerekçelerle gözaltına alınırken, Sırbistan bu kişilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Zaman zaman karşı karşıya gelen iki ülke arasındaki gerilimin temel nedeni, Sırbistan’ın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görmesidir.

AB’nin arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve sonuçta iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulunması yönünde çalışmalar yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu