Ekonomi

MİT, MLKP’nin sözde Suriye yetkilisini etkisiz hale getirdi

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye’de MLKP adına birçok eylem emri veren ve Bursa’daki cezaevi saldırısı da dahil olmak üzere birçok terör eylemi düzenleyen Osman Nuri Ocaklı, MLKP’nin sözde yönetim kadrosunda yer aldı.

Suriye ve Türkiye’de PKK/KCK üyeleri ile güvenlik güçlerine yönelik eylemlerin planlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda bulunan Ocaklı, MİT’in takibinin ardından Suriye’nin kuzeyindeki Aynularab bölgesinde etkisiz hale getirildi.

Ocak 2023’te MİT tarafından etkisiz hale getirilen “Ahmet Şoreş” kod adlı Zeki Gürbüz’ün ardından MLKP’nin Suriye’deki sözde üst düzey yöneticisi olabilecek isimlerden biri olan Ocaklı’nın hayatını kaybetmesi, örgüte büyük darbe vurdu.

2000 yılından beri faaliyet göstermektedir

Terörist Ocaklı, 2000 yılından bu yana MLKP’nin Türkiye’deki silahlı aygıtı FESK’in sorumlusu olarak terör faaliyetlerini sürdürüyor.

PKK ile yakın örgütsel ilişkileri bulunan Ocaklı, 2014 yılında Irak’ın Kandil bölgesine, 2015 yılında Suriye’nin Rasulayn bölgesine taşınarak terör faaliyetlerini sürdürdü.

2018 yılında MLKP adına Türkiye ile Suriye arasındaki kaçak geçişlerden sorumlu olan terörist Ocaklı, “Baran” kod adıyla “örgütün sağ kolu ve örgütün Suriye’deki 3. adamı” oldu. eski MLKP Suriye subayı.

2019 yılında Namaz’ın devre dışı bırakılmasının ardından MLKP’nin Suriye sorumlusu terörist Zeki Gürbüz’ün sözlü yardımcısı olan Ocaklı, geçen yıldan bu yana Aynularab’da ilahiyat sorumlusu seviyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu