Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten valilere uyarı: ‘Babamızın parası değil’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet ŞimşekGeçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Valiler Toplantısı’nda, kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin valilere değerli bilgiler verdi. uyarılarda kurmak. Edinilen bilgiye göre Bakan Şimşek, toplantıda Türkiye’nin güçlü bir ekonomik süreçten geçtiğini vurgulayarak, şunları söyledi: Tasarruf tedbirleri konusunda yardımınızı istiyoruz.” söz konusu.

Hürriyet’ten Ebru Karatosun’un haberine göre Şimşek, valilerin de kemer sıkma tedbirlerine uymak zorunda olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: Ancak bu böyle olmaz; Araç kullanımından promosyon maliyetlerine kadar… Bu alanlarda gerçekten hassasiyet gerekiyor. Türkiye’de 2024 yılında bütçeye tam uyum sağlarsak 2,7 trilyon lira açığımız olacak. Bu açığı nasıl finanse edeceğiz? Borçlu. Borçla finansman, günümüzün yüksek faizli döneminde ülke kaynaklarının yatırım ve hizmet yerine faize harcanması anlamına geliyor. Bu yüzden sizin de bir göreviniz var. Bu hassasiyet çok değerlidir. Defterleri sonuna kadar kullanıyorum. Kağıt falan kullanmıyorum. Bu seviyeye inmemiz lazım. Bu babamızın parası değil. Hepsi bizim paramız, milletin parası. Arkadaşlar 2.7 trilyon lira açığımız olacak. Bu nedenle lütfen tasarruf tedbirlerine azami dikkat gösterin; Bu konuda bize yardımcı olun. Her alanda mütevazı, mütevazı bir toplum anlayışına sahip olmak zorundayız. Maliyet tasarrufu önlemleri konusunda yardımınızı istiyoruz“dedi.

‘Tek haneli rakamlara inmeliyiz’

“Türkiye’yi küresel kalkınma yarışında yeniden güçlü bir şekilde ön plana çıkaracak bir programı hayata geçiriyoruz. Bu programın ana unsurlarından biri fiyat istikrarıdır. Fiyat istikrarından kastımız enflasyonun tek haneye indirilmesidir. Şu anda çok yüksek; Bunu aşağı çekmemiz lazım. Bunu azaltmak için dünya kurallarına uygun bir programla yolumuza devam ediyoruz. Enflasyonu düşürürsek makroekonomik hedeflerimizin tamamına ulaşabiliriz. Bu nedenle bu değerli bir hedeftir.”

‘Milli bir mesele’

“İkinci konu mali disiplindir. Mali disiplinden kastımız şudur: Bir ülkede iki tür istikrar gerekir: İç istikrar ve dış istikrar. Dış istikrar, döviz istikrarıdır, yani cari açıktır. İç istikrar. Bütçe istikrarıdır, ikisi de açık verirse bu yönetilemez, dünyada hiçbir ülke bunu yönetemez, Türkiye de başaramaz.” Yönetilemez. Türkiye’de şu anda her iki açık da yüksek. Mali disiplinden kastımız, bütçe açığının sarsıntı giderleri hariç milli gelire oranını yüzde 3’ün altına düşürmemiz gerektiğidir. Yüzde 3’ün üzerini yönetmek zordur. Cari açık dediğimiz şey, dış borcumuzun dışarıdan mümkün olduğu kadar artmasıdır. “Sınırlamak demek. Bütün bunlar hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü bu milli bir sorun.”

‘Tasarruf hem bakanlık hem de valilik için önemli’

Mali disiplin konusunda sizden ne bekliyoruz? Bir yandan kayıt dışılıkla mücadele ediyoruz. Burada bir de harcama kısmı var. Masrafları rasyonelleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız tasarruf tedbirlerine ilişkin bir genelge yayınladı. Hepimizin uyum sağlama sorumluluğu var. Tasarruf tedbirleri, harcamaların rasyonelleştirilmesi, kayıt dışılıkla mücadele, sosyal yardımlara çok önemli kaynaklar ayrılıyor ve bu kararları siz veriyorsunuz. Bu dönemde deprem masraflarına yardımcı olmanız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın 2021 yılında yayınladığı bir genelge var. Göreve gelir gelmez bu konunun hassasiyetle uygulanmasını istedim. Tasarruf tedbirleri tüm bakanlıklar için önemli ama valilerimiz için de çok değerli.

‘Biz sizi bilgilendireceğiz’

Kamu harcamalarının çoğunluğu yereldir. Bu harcamaların verimli ve etkili olduğunu görmemiz gerekiyor. Bölgeyi dolaşın ve kontrol edin. Ankara sahada olanı göremiyor, kopya olup olmadığını görüyorsunuz. Şuna bir bak. Bunun daha düşük bir maliyetle yapılıp yapılamayacağını görün. Birçok konuda yardımınızı istiyoruz. Yerelde yapılan yatırımları takip etmek bizim için çok pahalı. Harcamalarla ilgili bilmediğiniz hususlarda Maliye Bakanlığı olarak sizleri bilgilendireceğiz. Bizi arayın, bizimle iletişime geçin. Bir yerde kayıt dışı faaliyet görürseniz veya kayıt dışı işçi çalıştırma sorununu fark ederseniz bizi yönlendirin. Milyonlarca kardeşimiz burada geçici olarak yaşıyor ve çalışıyor ama bakalım 80 binin üzerinde çalışma izni almış insan var. Bu konuyu bir şekilde konuşmamız lazım. Kayıt dışılığın son derece çekici olduğu en önemli alanlar akaryakıt, tütün ve alkollü içeceklerdir. Aksi takdirde şaşırırdım, kesinlikle var. Birlikte çalışalım, azaltalım.

‘Sosyal yardımlar hak edenlere gitmeli’

Bu yılki sosyal yardım bütçesi 497 milyar TL. Türkiye’deki bir kısmı depremle ilgili olmak üzere tüm yatırımları hariç tuttuğumuzda 800 milyar TL’yi buluyor. Bunları yalnızca hak edenlere ödemeliyiz. Vermeyince o vatandaş iş gücünden çekiliyor, çalışmıyor. Çalıştıracak personel bulamıyoruz. Çalışmıyor, üretmiyor. Lütfen hak etmeyenlere vermeyin. Alttaki ekipler iyice denetlesin. Bu ülkede çok fazla kayıt dışılık var. Adamın zenginliği var ama görünürde hiçbir şey yok. Bu konularda bize yardımcı olmanız gerekiyor. Gittiğimiz her yerde şirketlerimiz çalışan bulamıyor. 2023’te depreme 950 milyar lira ayırdık. 2024’te 1 trilyon 28 milyar lira kaynak ayırdık. Bu bütçe açığının önemli bir kısmı. Tekrar ediyorum, bunu aktif hale getirmek için hepimize görev düşüyor. 1999 depreminden sonra yapılan toplam harcamalar deprem vergisinden toplanan paranın 1,6 katından fazladır ama dolaylı olarak altyapıyı da hesaba katarsanız 8 kat daha fazladır. Deprem için kaynak harcıyoruz, afet riskini azaltmak için kaynak harcayacağız. Bu konuda her türlü işbirliğine açığız” dedi.

‘Resmi araçları satıp TOGG satın alabilirsiniz’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in toplantı sonrasındaki soru cevap bölümünde bazı valilerin Togg’u satın almak istediğini söylediği ve “Resmi araçlarınızı satıp Togg’u satın alabilirsiniz” dediği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu