Haber

Kılıçdaroğlu: “Aday, Ne Olacak Ki… Ali Olur, Veli Olur.

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa Yıldırım’da; “Şu soru gelebilir aklınıza. ‘Neden Cumhurbaşkanı adayınızı çabucak belirlemiyorsunuz’ diye. Hayır efendim. Önce bir hükümet programının ortaya çıkması lazım. Neleri yapacağımızı millete anlatmamız lazım. Olay bir Cumhurbaşkanı olayı değildir. Olay Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tekrar ayağa kalkması olayıdır. Siz iktisatta ne yapacağınızı, adaleti nasıl sağlayacağınızı, işsizliği nasıl önleyeceğinizi söylemezseniz…. Teknoloji ihtilalini nasıl sağlayacağınızı söylemezseniz, o vakit neyi yapacaksınız? İlla bir aday olsun. Aday, ne olacak ki… Ali olur, Veli olur. Ancak memleketi ayağa nasıl kaldıracağınızı söylemeniz lazım… Ondan sonra bir Cumhurbaşkanı adayı belirleriz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Bursa’nın Yıldırım ilçesinde kanaat önderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Etkinlikte, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Karapınar ve Değirmenönü mahallelerindeki kentsel dönüşüm mağdurları pankart açtı, Kılıçdaroğlu’ndan yardım istedi. Pankartta, “Kamulaştırma nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin bu binaya verdiği değer 1 milyon 475 bin lira” ifadelerinin yazılı olduğu görüldü. Kılıçdaroğlu; yurttaşlarla görüşüp, sorunları ile ilgili bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada; şunları söyledi:

“Güzel Bursa’mızın bu bölgesinde, oyumuzun çok düşük olduğunu biliyorum. Yüzde 2. Dediler ki ‘Nerede toplantı yapalım?’ Yıldırım’da yapalım. Bizim oyumuzun düşüklüğü Yıldırım’ın kabahati değil, bizim kabahatimiz. Sen gittin sofrasına oturdun, çayını ve kahvesini içtin de sana oy mu vermediler? Gideceksiniz, oturacaksınız, konuşacaksınız, vatandaşın derdiğini dinleyeceksiniz, tahlil varsa tahlilini söyleyeceksiniz. Yani kısaca helalleşeceksiniz, ‘Ya arkadaş bir eksiğimiz, kusurumuz, kabahatimiz vardı. Gelmedik, dinlemedik. Ankara’da oturduk, nutukları attık, bize oy verin.’ Vatandaş oy vermiyor. Gideceksin, oturacaksın, derdini dinleyeceksin, çözümü anlatacaksın, ondan sonra vatandaş elini vicdanına koyup oy verip vermemekte özgür olacak. Ama önce düşünmesine imkan vereceksin.

“HALK SARAYLARDA OTURMALIDIR”

Her birimiz, şöyle veya böyle; bulunduğumuz bölgeden büyük kentlere geldik. Ben de öğrenciliğime, Van’ın Erciş ilçesinde ilkokula başladım. Tunceli’de ilkokul dörtte okudum. Beşinci sınıfı Bingöl’ün Genç ilçesinde, ortaokulu Genç ilçesinde. Ticaret lisesini Elazığ’da, üniversiteye geldiğimde de Ankara’ya. Ondan sonra da kamuda misyon yaptık, İstanbul, Ankara derken misyonumuzu sürdürdük. Sonra da baht bizi siyasette buluşturdu.

Dolayısıyla Türkiye’nin 7 bölgesini düzgün bilen, meselelerini uygun bilen ve tahlil için efor harcayan bir kardeşiniz olduğumu unutmayın. Benim saraylarda oturmak üzere bir derdim yok. Saraylarda birisi oturacaksa, bu millet sarayda oturmalı, halk saraylarda oturmalıdır.

Eğer bu coğrafyada bir çocuk yatağa aç giriyorsa, bir anne ve babanın evladı işsizse; o meskende huzur olmaz. Huzurun olmadığı yerde, rahmet olmaz. Herkesin işi, aşı olmalı. Bu sizin hakkınız aslında. Talep etmeyi bilmek gerekiyor. Ne demek hakkınız? Anayasa husus 49. ‘Çalışmak herkesin hakkıdır’ diyor. Ben çalışıyorum, bu hakkım. Siz hak talebinde bulunduğunuz vakit devletin yönetenlerin size o hakkı teslim etmesi lazım, size iş bulması lazım. Size iş bulmuyorsa Anayasal misyonunu yerine getirmiyor demektir.

Üniversiteyi bitirmek kolay değil. Boğazından kesiyor; evladım okusun, düzgün yerlere gelsin. Benden daha âlâ bir hayat sürsün diye bekliyor. Üniversiteyi bitiriyor, işsiz. Baba işsiz, evlat işsiz. Nereye kadar?

“TOPLUMUN DİKKATİNİ BAŞKA YERLERE ÇEKİYORLAR”

Bu toplum bunları aşmak zorunda, bir arada aşmak zorundayız. Fakat toplumun dikkatini öteki yerlere çekiyorlar. Nasıl çekiyorlar? Kimlik üzerinden siyaset yapılıyor, yanlış. Kimlik üzerinden siyaset yapılmaz. Neden? Ben anne ve babamı seçme hakkına sahip miyim, siz anne ve babanızı seçme hakkına sahip misiniz? Her birimizin kimliği kendi erdemidir. Siyaset konusu bu değildir. İnanç, herkesin bir inancı var. İnanca hürmet göstermek gerekir. Her inanca hürmet göstermek gerekir. İnanç da siyaset konusu olmaz. Ömür usulü da siyaset konusu olamaz. Siyaset konusu nedir? İş bulamıyorsanız siyasetin sıkıntısıdır bu. Bulunacak. Bulamıyorsanız siyasetin meselesidir.

“HAK TESLİM EDİLECEK”

Az evvel gelirken pankart açmışlardı. Koca bir apartmanı kamulaştırmak istiyorlar. 1 milyon 500 bin liraya. 10 daireye 1 milyon 500 bin lira veriyorlar. Bunlarda akıl yok ki ya. Vicdan yok. 10 daireyi 1 milyon 500 bin liraya kamulaştıracaksın, ne olacak? Nereye gidecek bu? Böl 10’a, nasıl alacak yeni bir daire? Demir, çimento fiyatından bunların haberi yok. Bunların ne yaptığı aşikâr değil. Ancak gelirken lider not verdi. İnşallah çözeceğiz. Herkesin rahat oturabileceği, hak teslim edilecek. Devletin temeli adalettir. Hakkı teslim etmektir. Adalet, yalnızca mahkeme salonlarında olmaz. Komşusu açken, ona yemek götürdüğünüz vakit; adaleti tecelli ettirmiş oluyorsunuz. Meraklanmayın, kamulaştırma ile ilgili şunu söyleyeyim. Şayet erken yaparlarsa, hukuk takviyesi isterseniz size en kıymetli hukukçuları ve avukatları bulacağım. Hiçbirisine para ödemeyeceksiniz. Sizin hakkınızı size teslim edeceğiz. Hiç kimsenin hakkı elinden zorla alınamaz.

Ben çaba edeceğim, biz daima bir arada gayret edeceğiz. Gayret ederken de en büyük dayanağı sizden alacağım. Ben takviye verdiğiniz sürece kim haksızlığa uğradıysa bu kardeşinizin onun yanında olduğunu sakın unutmayın. Zira haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Haksızlığa karşı birlikte gayret edeceğiz. Bir konutta 5-6 kişi işsizse, bir öteki yerde bir, iki, üç yerden değil beş, altı yerden maaş alıyorsa, olmaz. Adaletsizlik olur o vakit. Oradan alacağız, buraya vereceğiz. Haksız yere parayı alandan alacağız hakkı olana teslim edeceğiz. Ne diye yapacağım bunu? Sizler, bu ülkenin evlatları için.

“KAYBETMEK YOK BİZİM KİTABIMIZDA”

Bu millet rahat ettiği, her meskende huzur olduğu, komşuların ilgileri uygun olduğu, insanların birbirlerine selam verdiği sürece biz de rahat ederiz. Kutuplaştırıyorlar, bundan çıkmaz zorundayız. Kutuplaşmayacağız, hengame etmeyeceğiz. Helalleşmek dedim. Niçin helalleşmek dedim? ya artık hengame etmekten bıkmadık mı? Bu millet bıkmadı mı? Kısır tartışmalardan bıkmadı mı? Birbirimizi ötekileştiriyoruz. Vay senin kimliğin bu türlü, şöylesin, seni hayat usulün bu türlü şöylesin. Bunları bırakacağız Allah’ın izniyle. Bu ülkede herkesin kazandığı, ülkenin cadde ve sokaklarında özgürce gezdiği güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Altı önder beraberiz. Birlikte kazanacağız. Kaybetmek yok bizim kitabımızda kazanmak var. Kazanmak. Yine kazanacağız. Türkiye’yi yine inşa edeceğiz. Adaleti, devlette liyakati tekrar getireceğiz. Çürüyen yapıyı kesinlikle ve kesinlikle kurtaracağız. Yapı çürümeyecek. Devlet vatandaşına hizmetle vazifelidir. Devlet dediğiniz kurum elinde sopası vatandaşının başına vuran değildir. Devlet vatandaşını dinlemek zorundadır. Kederi nedir anlamak zorundadır.

“EKMEKLE İLGİLİ KONUŞMA YAPTI, VAY EFENDİM ŞİMDİ HAPİSTE”

Bir sivil toplum örgütünün lideri ekmekle ilgili konuşma yaptı. Vay efendim artık mahpusta. Onun hakkını ve hukukun kim arayacak? Bu kardeşiniz arayacak. Siyasi fikrinden dolayı mahpusa atılanlar var. Bir insan niyetinden dolayı mahpusa atılır mı? Herkesin bir kanısı var. Şanlı Yaradan demiyor mu? Aklınızı kullanmıyor musunuz diye soruyor. Kur’an’da birden fazla yerde söylüyor. İnsanoğlu aklını kullanacak. Artık aklını kullanan, gerçek söyleyeni dokuz köyden kovacaklar, alacaklar sen niçin bu türlü söyledin diye. Bu kardeşinizin kelamı var, dokuz köyden kovsalar 10’uncu köye gideceğim.

Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Mama alırsınız, bez alırsınız, su içirirsiniz vergi ödersiniz. Elektrik düğmesine bastığınız vakit beş, musluğu açtığınız vakit dört çeşit vergi ödersiniz. Nereye gidiyor bu vergiler? Neden bu ülkede anneler evlatlarının karnını rahat doyuramıyorlar? Bir anne evladının karnını doyuramıyorsa o annenin çektiği acıyı sarayda yaşayanlar biliyorlar mı? O dramın ne olduğunu biliyorlar mı? Bir eli yağda, bir eli balda olacak. Millete bak bir de. Nasıl yaşadığına bak bakalım. İşsizliğe, sefalete, ömür stillerine bak bakalım. Bunları unutmuş vaziyetteler. Lakin biz bunları unutmayacağız.

Öyle beşli çeteler var, ortaya adam koydular, benimle görüşecekler, olur ya Kılıçdaroğlu gelirse efendim bize hesap sorar mı diye. Adalet içinde, devlet zulmetmez. Birisinin hakkı yenmişse, ondan alacaksınız, adalet içinde haksızlığa uğrayana teslim edeceksiniz. Çetelerden de hesap soracağız. Beşli çeteler, onlu çeteler. Beşli çeteler, onlu çeteler. Bunlardan da hesap soracağım. Adalet için ne gerekirse tamamını yapacağız.

“ADAY NE OLACAK Kİ, ALİ OLUR VELİ OLUR”

Altı başkan bir ortadayız. Görüşlerimiz farklı olabilir. Demokrasi, adalet konusunda beraberiz. Oturacağız ve karar vereceğiz. Şu soru gelebilir aklınıza. ‘Neden Cumhurbaşkanı adayınızı hemen belirlemiyorsunuz’ diye. Hayır efendim. Evvel bir hükümet programının ortaya çıkması lazım. Bizim neleri yapacağımızı millete anlatmamız lazım. Olay bir Cumhurbaşkanı olayı değildir. Olay Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tekrar ayağa kalkması olayıdır. Birlikte inşa edilmesi, tekrar inşa edilmesi olayıdır. Siz iktisatta ne yapacağınızı anlatmazsanız, adaleti nasıl sağlayacağınızı söylemezseniz, işsizliği nasıl önleyeceğinizi söylemezseniz. Teknoloji ihtilalini nasıl sağlayacağınızı söylemezseniz, o vakit neyi yapacaksınız? İlla bir aday olsun. Aday ne olacak ki ya? Ali olur, Veli olur. Fakat siz memleketi ayağa nasıl kaldıracağınızı söylemeniz lazım.

Uzun yıllar devam eden toplumsal barış meselemiz var. Bu toplumsal barışı nasıl sağlayacağınızı söylemeniz lazım. Artık kâfi, değil mi? Arbedeye son vermek gerekmiyor mu? O vakit oturup, konuşmamız lazım. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerken yeni bir yol haritasını nasıl yapacağımızı konuşmamız lazım. Millet bunların hepsini bilecek. Vaat ettiklerimizi bilecek… Ondan sonra bir Cumhurbaşkanı adayı belirleriz. Değerli olan, var olan yapıyı değiştirmektir. Darbe hukukundan arındırmaktır. Haksızlıklara karşı durmazsanız bu iş yürümez. Adaletsizliğin olduğu yerde devlet olmaz. Bunu yapacağız ve bunun hengamesini veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu