Haber

Japonya, İngiltere ve İtalya yeni nesil savaş uçağı geliştirecek

Japonya, İngiltere ve İtalya liderleri tarafından yayınlanan ortak açıklamada, üç ülkenin 2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmeyi amaçlayan ortak planı ‘Küresel Muharebe Hava Programı’nı (GCAP) duyurdu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Tasarladığımız yeni nesil savaş uçakları, lider savunma sanayimizin gücünden yararlanarak hayat kurtarırken istihdam yaratarak bizi ve dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizi koruyacak.” dedi.

Üç ülke liderleri tarafından yayınlanan ortak bildiride, üç ülkenin özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün ortak bedellerine dayanan uzun vadeli ve yakın ilişkilere sahip olduğu belirtildi. derinleşen üçlü ortaklığımızda bir sonraki adımı atıyoruz. 2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı.

ÜÇ ÜLKENİN SAVUNMA BAĞLARINI GELİŞTİRECEĞİZ

Açıklamada, programın üç ülke arasında devam eden savunma ilişkilerini geliştireceği, iş ve geçim kaynaklarını destekleyen daha geniş ekonomik ve endüstriyel faydalar sağlayacağı ve yeni nesil yüksek vasıflı mühendis ve teknisyenler için fırsatlar yaratacağı belirtildi. Bu yatırımın maliyetlerini ve faydalarını paylaşıyoruz.

PROGRAMIN KÜRESEL GÜVENLİK VE İSTİKRAR MEYDAN OKUMASI BEKLENİYOR

Söz konusu programın müttefikler ve ortaklar temelinde tasarlandığı vurgulanarak, programın ABD, NATO, Avrupa, Hint-Pasifik ve dünyadaki diğer ortaklarla “gelecekte birlikte çalışmayı” hedeflediği belirtildi. “Bu konsept, programın gelişiminin merkezinde yer alacak. Bu uçağın birden çok alanda işlev görecek daha geniş bir savaş havası sisteminin merkezi olması konusunda aynı tutkuyu paylaşıyoruz. Umudumuz, Global Combat Air Programı ve onun aracılığıyla Yetenek Ortaklığımız, gelecek yıllarda küresel güvenlik, istikrar ve refahın mihenk taşıdır.

TAYFUNUN YERİNİ ALACAK

İngiliz hükümeti programla ilgili yaptığı açıklamada, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın programın ‘ilk büyük aşamasını’ başlatmak için bugün Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) üssünü ziyaret edeceğini söyledi. Başbakan Sunak’ın RAF Coningsby ziyaretinde 20 yıldır İngiltere’nin hava devriyesinin merkezinde yer alan Typhoon uçağını inceleyeceği belirtilen açıklamada, GCAP tarafından tasarlanan yeni savaş uçağının Typhoon’un yerini alması bekleniyor. hizmet dışı kaldığında ve diğer NATO ortaklarının savaş uçaklarıyla uyumlu olacak şekilde. belirtildi.

“İngiltere, İtalya ve Japonya, 2024’te geliştirme aşamasına başlamaya hazır olan bu devasa savunma projesini gerçekleştirmek için çekirdek platform konseptini oluşturmak ve gerekli yapıları oluşturmak için şimdi çok çalışacak. Geliştirme aşamasından önce, ortaklar ayrıca Maliyetlerin ve ulusal bütçelerin ortak bir değerlendirmesini yapmak zorundayız” denildi. Maliyet paylaşımı düzenlemeleri üzerinde anlaşacaklardır.

SUNAK: HAYAT KURTARARAK, İSTİHDAM YARATARAK BİZİ VE MÜTTEFİKLERİMİZİ KORUYACAK

Başbakan Sunak, programla ilgili olarak, “Tasarım ettiğimiz yeni nesil savaş uçakları, lider savunma sanayimizin gücünden yararlanarak hayat kurtarırken istihdam yaratarak bizi ve dünyadaki müttefiklerimizi koruyacaktır.” İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace şunları söyledi: “İtalya ve Japonya ile yeni nesil savaş uçaklarını yaratmak ve tasarlamak için yapılan bu uluslararası ortaklık, tümen genelinde yüksek vasıflı işler ve Birleşik Krallık ve müttefiklerimiz için uzun vadeli güvenlik sağlıyor. ülkelerimiz arasında paylaşılan en son savunma teknolojisi ve uzmanlığı. Bu, işbirliğini temsil ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu