Haber

İtalya ve Yunanistan, düzensiz göç konusunda Avrupa’dan ortak çözüm istedi

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Yunanistan ile hem Akdeniz hem de Balkanlar’daki düzensiz göç rotasından endişe duyduklarını, bu konuda özellikle Afrika’ya bakarak Avrupa Birliği’nden (AB) güçlü eylem sergilemesini istediklerini belirtti.

Tajani, temaslarda bulunmak üzere Roma’ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüştü. İki bakan, bakanlıktaki görüşmelerinin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Tajani, Atina ile Akdeniz bölgesinde güvenlik ve barış için birlikte çalışma gereği üzerinde anlaştıklarını belirterek, “Yasa dışı göç konusunda da AB düzeyinde birlikte çalışmalıyız. Yunanistan ve İtalya’nın mücadele etmesi gereken sorunlar var. Binlerce kilometrelik kıyılarımız, Avrupa’nın güney sınırını temsil ediyor ve ikimiz de göç konusunda Avrupai çözümler olsun istiyoruz.” dedi.

İtalya’nın da Yunanistan’ın da kıyılarında güçlü biçimde göç baskısını hissettiğini ve yalnız bırakılmamaları gerektiğini tabir eden Tajani, “Biz hem Akdeniz rotasında hem de Balkan rotasındaki göç hususunda endişeliyiz. Bizim pozisyonumuz birliğin hiçbir üyesiyle bir tartışmaya girmek değil. İnanıyorum ki sorunları son günlerde konuştuk ve çözüldü ancak özellikle Afrika’yı göz önünde tutarak Avrupa’dan kısa, orta ve uzun vadeli güçlü bir eylem talep ediyoruz.” diye konuştu.

Düzensiz göç meselesinde Avrupa dayanışmasına muhtaçlık olduğunu vurgulayan Tajani, “Göç konusunda biz genel bir problemi ortaya koyduk. Bu, İtalya’nın Fransa ile olan sorunu değil, bunun bir yasal olup olmama sorunu olduğunu ortaya koyuyoruz.” tabirlerini kullandı.

AB üyeleri ortasında göç ve iltica üzere bahislere ait “Dublin düzenlemesi”nin kendisine “yorgun” göründüğünü lisana getiren Tajani, “Şimdi aşılma riskiyle karşı karşıya ama Avrupa dayanışması göz ardı edilemez. Bana öyle geliyor ki güneydeki sınır ülkelerinden gelen bu çığlık kabul görmeye başladı. Sorunlar bir toplantıda çözülmez ancak Yunanistan, Malta, Slovenya’dan başlamak üzere bu konuda dayanışma gördüm.” yorumunu yaptı.

Konuk Bakan da “Göçmenler konusunda, Yunanistan da İtalya gibi bu sorunla mücadele ediyor. Biz birlikte ön saflardayız ve uyum içinde çalışmalıyız.” dedi.

Dendias ayrıyeten Tajani ile görüşmelerinde Libya üzere bölgesel gelişmeleri de ele aldıklarını, yarın Bingazi’yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Polonya’ya düşen füze

Tajani, Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne düşen füze konusunu endişeyle takip ettiklerini belirterek “Polonya’ya gelen füze ya da füzeler için Rusya’nın doğrudan bir dahli yok gibi görünüyor. Bu, bizi tansiyonu düşürmeye yönelik mesajlar vermeye itmeli.” dedi.

Ukrayna’da barış için çalışmaları gerektiğinin altını çizen Tajani, “Barış, Ukrayna’nın teslim olması değil, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve uluslararası hukuka saygı anlamına gelen adalet ilkesi temelinde ülkeler arasında bir anlaşmadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuk Bakan Dendias da AB üyesi ve NATO müttefikleri Polonya’da yaşananlardan ötürü Yunanistan’ın dayanışmasını lisana getirerek, “Görünüşe göre füzeler Rusya’dan fırlatılmamış ve bu daha hızlı şekilde tansiyonu düşürmeli ama esas sorun duruyor. O da Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü. Her ikisine de saygı duymak lazım. İşgalcinin kim olduğunu, kim işgal etti biliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu