Haber

Hakkari’de Depreme Hazır Bir Bina İçin İlçe Bazlı Bina Stok Toplantısı

Hakkari’de “Depreme Hazır Hakkari için İlçe Bazlı Yapı Stok Toplantısı” gerçekleştirildi.

Vali ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Çelik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ilçelerin yapı stoğunun güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesi için yapılabilecek çalışma ve projeler masaya yatırıldı.

Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada depreme dayanıklı şehirler inşa etmeleri gerektiğini vurgulayarak, öncelikli hedeflerinin daha sağlam bir yapı stoğu oluşturmak olduğunu belirtti.

İlk etapta 500 konutun deprem risk performanslarının belirleneceğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Ayrıca belediyemizce belirlenen 10 noktaya deprem müdahale konteynerleri yerleştirilecek ve bu konteynerlerde enkaz arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak tüm ekipmanlar sağlanacak. Hakkari Üniversitesi bünyesinde Deprem Araştırma Laboratuvarı kurulacak. KAROT (bina dayanıklılığı)” Arama kurtarma grupları kapsamında Jandarma, Emniyet ve Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde toplam 57 ekip ve 870 işçinin görev yapması planlandı. Mevcut iş makinaları ile eşleştirilecek, acil durumlarda hangi iş makinasının hangi ekiple çalışacağı önceden belirlenecek. AFAD ile koordineli olarak ekipman listesi hazırlanacak. Tedarikleri en kısa sürede yapılacaktır.” Gelecekte de bu iradenin bir parçası olduğumuzu söylemek için herkesin desteğine ihtiyacımız var. Kurumlar arası iş birliği çok değerli.”

Toplantıya vali yardımcıları Furkan Berber, Tayyar Emre Mahmutoğlu, Buğra Karadağ, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya ve kurum amirleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu