Teknoloji

Bugün 3. Kez SpaceX Starship Denemesi Gerçekleştirilecek

Önümüzdeki saatlerde yapılması planlanan 3. SpaceX Starship denemesi için şirket FAA’den gerekli izni aldıklarını açıkladı.

Eğer bir aksilik gerçekleşmezse bugün gerçekleştirilecek olan üçüncü SpaceX Starship kalkışı, sonucu olumlu olsun ya da olmasın markaya yine çok değerli veriler getirecek. bilmeyenler için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde yapılmıştı.

Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış gerçekleşti ancak sonrasında süreç istenildiği gibi olmadı ve 38 km yükseklikte büyük bir patlama gerçekleşti. SpaceX uzun süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, FAA (ABD Federal Havacılık İdaresi) şirketten ikinci kalkıştan önce 63 farklı ‘düzeltici eylem’ isteminin yerine getirilmesi istemişti.

Federal Havacılık bunları istemişti. Çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar oluşmuştu ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşturuyordu. FAA şirketten sızıntı bilgilere göre yangınları önleme adına tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanan bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltmeleri talep etti.

Bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilemeyeceği söylendi. FAA ile aylardır ortak çalışmalar yapmakta olan SpaceX, isteklerin hepsini sorunsuz olarak yerine getirdi. Bu sayede geçtiğimiz aylarda resmi olarak ikinci kalkışını da gerçekleştirmiş oldu.

SpaceX Hatalarından Ders Alarak Deneme Yapmaktan Vazgeçmeyecek

Yine ikinci kalkışı da tam olarak istenildiği gibi olmamıştı. Sorunsuz bir fırlatmadan ve planlanan ilk aşama ayrılmasından birkaç dakika sonrasında Super Heavy patlaması gerçekleşti. Bu durum Starship’in yolculuğuna devam etmesine ise engel olarak algılanmadı.

İlk versiyonuna oranla çok daha yükseğe çıkan, spesifik olarak 148 km Starship, daha sonra Super Heavy gibi patlayarak gözlerden kayboldu. Bu iki patlama sebebiyle de kimse zarara uğramadı. Herhangi bir çevre hasarı da gerçekleşmedi.

Şirket elbette bu ikinci kalkıştan sonrasında çok büyük veriler toplamayı başardı. Bu açıdan yaşanılan patlamaları şirket adına her şeyin sonu gibi düşünmemeli. SpaceX şirketi geliştirme aşamasında çok sayıda Falcon 9 aracını yok oluşunu izledi. Ancak o hatalardan öğrenilen dersler ile ticari görevlerin hemen hepsini sorunsuz olarak tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu