Ekonomi

Auna ABD halka arzında 1,1 milyar dolar değerleme istiyor

Perulu sağlık ve sigorta şirketi Auna, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk halka arzına hazırlanırken 1,1 milyar dolara varan bir değerleme hedefliyor. Auna bugün, her biri 13 ila 15 dolar fiyat aralığında yaklaşık 30 milyon A sınıfı hisse arz etmeyi planladığını ve bu sayede potansiyel olarak 450 milyon dolara kadar para toplayabileceğini duyurdu.

Özel sermaye şirketi Enfoca tarafından desteklenen şirket, üç Latin Amerika ülkesinde varlık göstermiş ve bölgenin sağlık sektöründe önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Auna, Meksika, Kolombiya ve Peru’da bulunan toplam 2.308 yataklı 15 hastaneden oluşan bir ağı yönetiyor.

Firma özellikle onkoloji tedavileriyle tanınmaktadır ve Peru sağlık sigortası pazarında %29,3’lük payıyla lider konumdadır.

Auna’nın kökleri, kanserin önlenmesi, tespiti ve tedavisi için ön ödemeli planlarda uzmanlaşan Oncosalud olarak kurulduğu 1989 yılına dayanıyor. O zamandan bu yana, daha geniş bir sağlık ve diş sigortası ürünleri yelpazesi sunacak şekilde genişledi.

ABD halka arz piyasasında 2024 yılında beklenen toparlanma, Auna’nın listeleme hedefleri için bir zemin oluşturuyor. Bu, jeopolitik gerilimler ve Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan para politikaları nedeniyle faaliyetlerin yavaşladığı bir dönemi takip ediyor.

Halka arzdan elde edilen fonlar borç geri ödemesi ve diğer genel kurumsal amaçlar için ayrılmıştır. Auna, halka arzı kolaylaştırmak için Morgan Stanley (NYSE:MS), JPMorgan (NYSE:JPM), BTG Pactual, BME:SAN, Citigroup ve HSBC’nin de aralarında bulunduğu çeşitli finans kuruluşlarından hizmet aldı.

Auna, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “AUNA” sembolü altında listelenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu