Sağlık

2030’a kadar kömür çıkışı 102.000 hayat kurtaracak

Health and Environment Alliance HEAL (Health and Environment Alliance) tarafından hazırlanan ‘Kronik Kömürün İyileştirilmesi: Kömürden Vazgeçmenin Türkiye İçin 2030 Sağlık Faydaları’ başlıklı araştırma, termik santrallerin kapatılmasıyla önlenebilecek ölüm, hastalık ve sağlık sorunlarının ortaya çıktığını ortaya koyuyor. izin sürelerinin sona ereceği 2050 yerine 2030 yılına kadar. maliyet tasarrufunu gösterir.

Araştırmaya göre, Türkiye’de önümüzdeki 7 yılda kömürlü termik santrallerin kapatılmasıyla 102 bin 601 erken ölüm, 30 bin 975 erken doğum, 67 bin 108 yetişkin bronşiti önlenebilir. Tek seferde 114 bin 683 hastaneye yatış, 27 milyon 606 işgünü kaybı ve 231 milyon 333 bin gün hastanede yatış önlenebildi. Kömür santralleri önümüzdeki yedi yıl içinde kapatılırsa; Astımlı çocukların astım ve bronşit semptomları göstermesi 3 milyon 772 bin gün süreyle önlenebilir, 419 bin 835 çocuk bronşitten korunabilir. Ayrıca sağlık sorunlarının getireceği 3,1 trilyon TL’lik (194 milyar euro) sağlık maliyeti de ortadan kalkabilecek.

HEAL Türkiye Sağlık ve Güç Politikaları Kıdemli Danışmanı Funda Gacal; Çanakkale, Adana, Hatay, Kütahya, Maraş, Muğla ve Zonguldak’ta halen işletmede olan kömürlü termik santrallerde çalışarak sağlık üzerindeki etkilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Gacal, “Türkiye 2030’a kadar kömürden çıkmayı seçerse 102 bin 601 erken ölümün önüne geçilebilir. Bu rakam her yıl Türkiye’de trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin 20 katı. Sağlık sistemi üzerindeki maliyeti göz ardı edilmemelidir. 2020 yılında Türkiye’nin sağlık harcaması 250 milyar TL (15,5 milyar euro) oldu. Önümüzdeki 7 yılda kömür çıkarılırsa bu rakamın 12,5 katının sağlık harcamalarının önüne geçilebilir” dedi.

‘SAĞLIK GİDERLERİ ÇOK AĞIR GİDERLERLE KARŞILAŞACAĞIZ’

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Yavuz da “Kirli hava doğrudan insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu rapor, herhangi bir arıtma sistemi kullanılsa bile termik santrallerin 2050 yılına kadar çalışır durumda kalması durumunda ortaya çıkacak sağlık maliyetlerine odaklanmaktadır. Tedbir alınmazsa gelecekte çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacağız ve dolayısıyla sağlık harcamaları da buna bağlı olarak artacaktır.”

‘TERMİK TESİSLER KAPATILMALI, YENİ ŞEYLER YAPILMAMALI’

Çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar yapan Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve küresel ölçekte çalışan HEAL, karar vericileri mevcut kömürlü termik santrallerin kapanış tarihlerini en geç 2030 yılına kadar belirlemeye ve kapatmama çağrısında bulundu. yeni kömür santralleri kurun. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu