Teknoloji

Rus stratejik uçakları hipersonik silahlarla donatılacak

Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri Stratejik Havacılık Komutanı Sergey KobilashSavunma Bakanlığı’nın yayın organı Krasnaya Zvezda gazetesine yaptığı açıklamada, “Uzun menzilli uçaklar için yeni hipersonik seyir füzeleri de dahil olmak üzere tüm uçak silahları geliştiriliyor ve tedarik ediliyor”açıklama yaptı.

Modernize edilen uçakların önümüzdeki yıl uzun menzilli uçak filosuna katılacağının bilgisini veren Kobılaş, şunları kaydetti: Uzun menzilli uçakların muharebe kabiliyetlerini artırmak amacıyla muharebe uçaklarımızın ana tiplerinin Tu-160M, Tu-95MSM ve Tu-22M3M seviyesine kadar derin modernizasyonu devam etmekte olup, Tu-160 uçağının üretimine devam edilmektedir. Tu-160M ​​​​’e alternatif olarak devam ediyor. Gelecek yıl bu tipteki ilk uçak ordu birlikleriyle hizmete girecek.”dedi.

Ancak ordudaki görevine devam etti. n Tu-160 ve Tu-95MSstratejik füze gemileri ve TU-22M3Uzun menzilli füze bombardıman uçaklarının modernizasyonunun devam ettiği bilgisini veren Kobılaş, “Aynı zamanda hem nükleer hem de nükleer olmayan kapsamda çok çeşitli görevleri çözebilecek, geleceğe dönük uzun menzilli uçak sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor. -nükleer caydırıcılık.”

Geçen yılın sonunda Kinjal hipersonik uçak füze sistemi ile donatılmış MiG-31 uçaklarından oluşan bir alayın uzun menzilli uçak filosuna dahil edildiğini kaydeden komutan, devam eden özel orduda Rus stratejik uçaklarının da kullanıldığını vurguladı. Ukrayna’da operasyon

Kobilash, “Bu yıl uzun menzilli uçuş ekiplerinin büyük çoğunluğu, özel bir askeri operasyon sırasında savaş deneyimi kazandı. En hazırlıklı genç uçuş personelinden oluşan ekiplerin ilk kez savaş deneyimi kazanmaları da çok önemli.”dedi ve ekledi:

“Şu anda, alayın tüm uçuş ekipleri, yeni füze taşıyıcı uçak sisteminin muharebe kullanımı programını benimsedi. Özel askeri operasyon sırasında, Kinjal sistemleri yer hedeflerini vurmak için defalarca kullanıldı ve bu, dünya tarihinde gerçek savaş koşullarında hipersonik silahların ilk kullanımıydı. Kinjal, yüksek savaş etkinliği gösterdi ve ayarlanan tüm teknik parametreleri doğruladı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu