Sağlık

Organ nakliyle 6 kişiyi yaşattı!

112 Acil Servis ekipleri tarafından yüksek tansiyon şikayetiyle Nevşehir Devlet Hastanesi acil servisine getirilen Belgin P. (52), 7 gün yoğun bakımda kaldı. Yaşam mücadelesini kaybeden hasta, beyin ölümü nedeniyle hayatını kaybetti. Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, hastanın ailesiyle görüşerek organ bağışı yapılabileceği bilgisini verdi.

6 FARKLI HAYATA IŞIK GETİRDİ!

Acılı aile, organ nakli bekleyen hastalara umut olmak için organlarını bağışlama kararı aldı. Ankara’dan getirilen nakil ekipleri ve Nevşehir Devlet Hastanesi’ndeki cerrahi ekiplerce gerçekleştirilen 4 saatlik operasyonda hastanın kalbi, karaciğeri, 2 böbreği ve 2 korneası çıkarıldı.

Belgin P.’nin karaciğeri Sağlık Bakanlığı’na bağlı uçak ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, kalbi Sağlık Bakanlığı’na bağlı helikopter ambulansla Ankara Başşehir Üniversitesi’ne, böbrekleri ve korneaları ise Ankara Başşehir Üniversitesi’ne nakledildi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı araçla Ankara Başşehir Üniversitesi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki göz bankası ve 6 farklı hasta organ bekliyordu. Taşımak için yola çıktı.

Nakil bekleyen 6 hastaya hayat ışığı oldukları için bağışta bulunmayı kabul eden kederli aileye başsağlığı, nakilde emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekim Uzmanı Uzm.’ye teşekkür ediyorum. Dr. Macit Yalçın teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu