Haber

Kuzey Kore, 2022’de 700 Milyon Dolarlık Dijital Para Çaldı

Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatı (NIS), Kuzey Kore’nin 2022’de 700 milyon dolar değerinde dijital para çaldığını iddia etti.

Yonhap’ın haberine göre NIS’den üst düzey bir yetkili, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının 2022’de 2 ayrı zamanda 700 milyon dolar değerinde dijital para çaldıklarını doğruladıklarını belirtti.

Yetkili, kripto para birimlerinin henüz nakde çevrilemeyeceğini ve bu miktarın Kuzey Kore’nin 30 kıta ortası balistik füze fırlatmasına izin verecek paraya eşdeğer olduğunu vurguladı.

Uluslararası toplumun baskısına rağmen Kuzey Kore’nin kripto varlıkları çalmaya ve bunlardan para kazanmaya odaklanacağını kaydeden yetkili, “Hackerlar tarafından elde edilen miktarın Kuzey Kore’nin toplam döviz gelirinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğunu tahmin ediyoruz.” söz konusu.

Yetkili, Kuzey Kore’nin uzaya uydu fırlatmaya ve nükleer kapasiteyi artırmaya odaklanma planlarını açıklamasından bu yana Güney Kore ve yurtdışındaki uzay ve savunma endüstrilerine sızma girişimlerinin arttığını söyledi.

NIS’in Kuzey Kore’nin artan siber saldırılarına karşı yerel döviz büroları ile iş birliğini artıracağına işaret eden yetkili, haziran ayında Güney Koreli bir enerji şirketinin ofisinde iş bulmaya çalışan Kuzey Koreli bir hacker’ın da tespit edildiğini duyurdu. üçüncü ülke.

Özgeçmişini sosyal iş ağı ve paylaşım platformu LinkedIn’de paylaşan hacker’ın işe alım sürecinde geçersiz pasaport ve mezuniyet belgeleri kullandığı bildirildi.

samandag-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu