Ekonomi

Koza Polyester halka açılıyor

Türkiye’de sürekli polimerizasyondan polyester elyaf üreten ikinci firma olan ve geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken Koza Polyester halka açılıyor. Garanti BBVA Menkul Değerler konsorsiyumu öncülüğünde gerçekleştirilecek halka arz için 5-7 Nisan ortasında talep toplanacak.

2011 yılında Akınal ailesi tarafından Gaziantep’te temelleri atılan Koza Polyester, geniş üretim kabiliyeti ile birçok farklı branşa hitap etmektedir. Gaziantep’in parlayan yıldızı Koza Polyester, dokumadan plastiğe, kauçuktan suni deriye kadar farklı departmanların en değerli hammadde üreticilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yerel ve global müşterilerine katma değeri yüksek işler sunma vizyonuyla hareket eden Koza Polyester, sürdürülebilir büyüme için katma değerli işler geliştirip üreterek sektörün önde gelen firmaları arasında değerli bir güce sahiptir.

YÜZDE 20,54 KAMUYA AÇIK OLACAK

Toplam 44 milyon 390 bin TL’lik halka arzın 23 milyon 160 bin TL’lik kısmı sermaye artırımı yoluyla, 21 milyon 230 bin TL’lik kısmı ise ortak satış yoluyla gerçekleştirilecek. Halka arz sonucunda Koza Polyester’in halka açıklık oranı yüzde 20,54 olacak. Garanti BBVA Yatırım öncülüğünde oluşturulan konsorsiyum tarafından sabit fiyatlı talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzın ardından şirketin ödenmiş sermayesi 216 milyon 160 bin TL’ye ulaşacak. Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 75’i mevcut kredilerin bir kısmının kapatılarak finansal borcun azaltılmasında kullanılırken, yüzde 25’i net işletme sermayesi ihtiyacının finansmanına ayrılacak.

SEKTÖRÜN EN BÜYÜK İKİNCİ KAPASİTESİNE SAHİBİZ

Koza Polyester Yönetim Kurulu Lideri Saim Akınal, sektörün en büyük kapasiteli ikinci firması olarak 2022 yılında 98 milyon 231 bin 930 kg polyester elyaf, 2 milyon 193 bin 944 kg polyester cips üretimi, 3 milyon 683 bin 534 kg plastifiyan üretimi , toplamda 104 milyon 109 adet üretimden 1.534 kg ürettiklerini söyledi. Koza Polyester’in güçlü finansal performansı, hem sektörün hem de bulunduğu coğrafyanın lokomotif firmalarından biri olması ve geniş ürün yelpazesi ile öne çıktığını ifade eden Akınal, Koza Polyester’in de sektördeki beklenen büyümeden değerli bir pay almasını beklediklerini söyledi. küresel elyaf pazarı. Akınal sözlerine şöyle devam etti: “2030 yılında dünya elyaf üretiminin 149 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise pamuğun tek yapay ikamesi olmasıdır. Ayrıca pandemi sonrası iyileşen ve artan satın alma gücü, nüfus artışı ve kişi başı gelir artışı da bu beklentide etkili.”

COLOCK, TÜRKİYE’DEKİ POLYESTERİN YÜZDE 4’ÜNÜ ÜRETİYOR

Koza Polyester’in 2021 yılında Türkiye’nin polyester üretim ölçüsünün yüzde 4’ünü yakaladıklarına değinen Akınal, bu üretim ölçüsüyle Türkiye elyaf branşının önde gelen üreticileri arasında yer aldıklarını söyledi. Üretimlerinin tamamına yakınını yurt içinde satarak iç talebin karşılanmasında değerli oyunculardan biri olduklarını belirten Saim Akınal, “Koza Polyester’in Avrupa standartlarında ‘Ftalat Free’ ürün üreticisi olması da mevcut konumunu güçlendiriyor. Hammadde ihtiyacının büyük bir kısmını yurt dışından karşılayan elyaf sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Mevcut lokasyonumuzun limanlara yakın olması rakiplerimize göre lojistik maliyet ve zaman avantajı elde etmemize neden olmaktadır.

FARKLI BÖLÜMLERE HAM MADDE SAĞLAR

Mevcut iş çeşitliliği ile birçok departmana hammadde sağladıklarının altını çizen Saim Akınal, az sayıda departmanın talebine bağlı kalmadıklarını ve müşterilerinin reyonlarında oluşabilecek olağanüstü durumlardan kendilerini koruduklarını söyledi. . Hammadde olarak üretilen ürün gamının çok farklı ve çeşitli departmanlarda kullanılmasının Koza Polyester’e farklı bir avantaj sağladığına dikkat çeken Akınal, elektrik maliyetlerinin artması nedeniyle toplam 300 m2’lik güneş enerjisi santrali kurduklarını söyledi. mevcut fabrikanın çatısında 2,70 MW gücünde. Montaj aşamasında olan santralin 2023 yılı Nisan ayında devreye alınmasının planlandığını dile getiren Akınal, bu yatırımın projenin maliyet kalemleri içinde önemli yer tutan elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 16,70’ini karşılamasını beklediklerini sözlerine ekledi. şirket.

cameli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu