Haber

İZSU, Karşıyaka’da taşkınların önüne geçiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, çok yağışlarda yaşanabilecek taşkınları önlemek için başlattığı altyapı çalışmalarını Karşıyaka’da sürdürüyor. “Karşıyaka Çarşı Yenileme Projesi” kapsamında yağmur suyu ve atık su çizgileri ayrıştırılıyor.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl 200 milyon liralık yatırımla 9 ilçede yürüttüğü yağmur suyu ayrıştırma projesinin ikinci ayağına Karşıyaka Çarşı bölgesinde devam ediliyor. İZSU takımları “Karşıyaka Çarşı Yenileme Projesi” kapsamında, Kemalpaşa Caddesi ve Yalı Caddesi’nin mevcut altyapı sınırlarında yenileme ve tamir çalışması yapıyor. Bölgede birleşik sistem biçiminde hizmet veren kanalizasyon ve yağmur suyu çizgileri birbirinden ayrılarak yağmur sularının hiç kirlenmeden Körfez’e, atık suların ise kendi kapalı sistemi içerisinde direkt arıtma tesisine ulaşması sağlanacak. Proje kapsamında gerekli yerlere ızgaralar yerleştirilerek yağmur sularının inançlı bir biçimde deşarjı sağlanacak. Ayrıyeten caddedeki binaların içme suyu branşman çizgileri da çalışma kapsamında yenileniyor.

Çalışmalar kokuyu ve taşkınları önleyecek
Körfez’in kirlilik kaynaklarından kurtulması için büyük ehemmiyet taşıyan proje, bölgede yaşanabilecek sel ve taşkınlarla birlikte muhtemel koku meselesine karşı da tedbir niteliği taşıyor.

Yaya ve taşıt trafiğinin ağır olduğu bölgede güvenlik riski oluşturmamak ve günlük ömrü aksatmamak için çalışmalar yüklü olarak gece saatlerinde yürütülüyor. Projenin 2 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.
İZSU Genel Müdürlüğü, iklim krizinin tesirlerini en aza indirmek için Lider İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in başlattığı altyapı seferberliği kapsamında, geçen yıl Karşıyaka Zübeyde Hanım ve İnönü mahallelerinde 6 bin metre yağmur suyu ayrıştırma sınırının imalatını tamamlamıştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu