Haber

Gaziantep’teki depremde hayatını kaybedenler anıldı

Merkezi KAHRAMANMARAŞ’ta yaşanan depremin yıl dönümünde, büyük yıkımın yaşandığı Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde hayatını kaybedenler anıldı. Anma töreninde vatandaşlar depremde hayatını kaybeden yakınları için gözyaşı döktü.

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen illerden biri olan Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. İslahiye Kaymakamlığı bahçesinde gerçekleştirilen programda; Törene, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Küme Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, AK Parti ve CHP Gaziantep milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, kurum müdürleri, arama kurtarma ekipleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anma töreninde depremde hayatını kaybedenlerin yakınları o gecenin görüntülerini izlerken gözyaşlarına boğuldu.

‘ALLAH HİÇ KİMSEYİ YAŞAMASIN’

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, yüzyılın felaketinin yüzyılın dayanışmasına dönüştüğünü belirterek, “Geçtiğimiz yıl ülke olarak enkaz altındaydık. Burada ne hissediliyorsa 85 milyon da aynı şeyi hissetti. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Acımızı bir kez daha yaşıyoruz. Allah kimseye böyle bir felaket yaşatmasın. Konuşurken ne söylesek yetmez. İkimiz de büyük acılar yaşadık ve tüm ayrımları bir kenara bırakarak bir araya geldik. O gün herkes bize ulaşmak ve nasıl yardımcı olabileceğimizi sormak için seferber oldu. O gün herkes insanüstü bir çabayla çalıştı. Geçmişte çadır önemli bir ihtiyaç iken, elhamdülillah artık bu seviyeye ulaştık. Ülke çapında arsalar düzenledik ve ev teslim ettik. Bu 1 yılda büyük bir başarı. Kimse aç kalmadı, kimse sağlıksız kalmadı. Eğitimler sağlanır sağlanmaz başladı. Biz de uzun bir yol kat ettik. Bundan sonra Allah’ın izniyle çok daha iyi olacağız. “Allah bir daha yaşatmasın” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 6 Şubat 2023 günü oldukça zorlu bir sabaha uyandıklarını belirterek, yaşadıkları ilk şokun ardından hızla sahada çalışmalara başladıklarını vurguladı. Şahin, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın hem fiziki hem de sosyal olarak yaralarının sarılması için var gücümüzle çaba harcadık. Konteyner kentler, briket konutlar ve son olarak da kalıcı konutlarla ilgili çalışmaları hızlandırdık. İki ilçede konut teslimi yapıyoruz. “Allah bir daha bu tür acıları yaşatmasın” dedi.

Program Kur’an-ı Kerim okunması ve dualarla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu