Haber

Galatasaray-Antalyaspor maçının hakem toplantısı sızdırıldı: ‘Kısacası hata yaptım’

Süper Lig‘in 27. haftasında Galatasaray ile Antalyaspor arasında oynanan mücadelede, hakem kararları ve VAR incelemesi tartışmaları beraberinde getirdi. Sarı-kırmızılılar lehine verilen penaltı kararıyla gündeme gelen maçta, bir başka olay da hakem toplantısının basına sızmasıyla dikkat çekti.

Olay, sosyal medya platformu X’te ‘lakeoftears1907’ isimli hesap, 1 Mart tarihinde gerçekleşen hakem toplantısının görüntülerini paylaştığını duyurması ile gündeme geldi. Bu videoda Hugh Dallas, hakem Abdulkadir Bitigen‘e Galatasaraylı Tete ile Antalyasporlu Sander van de Streek‘in pozisyonuna VAR uyarısı pozisyonu izleyerek penaltı çalmasını sordu.

Merkez Hakem Kurulu‘ndaki bir toplantının içeriği, Galatasaray – Antalyaspor maçını yöneten hakem Abdulkadir Bitigen ile MHK eğitimcisi Hugh Dallas arasındaki iddia edilen konuşmaların yer aldığı bir videoyla sosyal medyada paylaşıldı. Söz konusu video, maçın hakem kararlarının ve VAR incelemesinin nasıl değerlendirildiğine dair spekülasyonlara yol açtı.

Toplantının sızmasıyla birlikte, futbolseverler ve kamuoyu, hakemlerin maçlardaki kararlarını etkileyebilecek potansiyel dış etkiler konusunda endişelerini dile getirdi.

Bahsi geçen konuşmalar ise şöyle:

Futbol Federasyonu’nun Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Pozisyonu çok iyi noktadan görüyorsun. Lütfen bana sahada ve VAR’da ne gördüğünü bana söyler misin? Vay ben nasıl büyük bir hata yapmışım fikrine nasıl ulaştığını lütfen söyle”
Hakem Abdulkadir Bitigen: “11 numaralı oyuncu önümü kapattığı için kontak noktasını göremedim. VAR temas gördü ve ekrana davet etti. Temas noktasını gösterdi hücum oyuncusunun topa, savunma oyuncusunun Galatasaraylı oyuncuya müdahale yaptığını gördüm. Hızlı ve yakın çekimde izledikten sonra kararımı penaltı olarak verdim”
Hugh Dallas: “Kadir bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun”
Abdulkadir Bitigen: “Basit bir temas olduğunu düşünüyorum. Penaltı olduğunu düşünmüyorum”
Hugh Dallas: “Niye bu kadar basit bir kontaktan ki bunun altı defalarca çizildi asla karışılmayacak diye. Niye bu kadar basit temas için hakemi çağırdın? Hakemi baskı altında bıraktın”
VAR hakemi Özgür Yankaya: “Kısacası hata yaptım. Hakemin orada göremediğini söyleyince inceledim. Beklentiye baktım teması gördüm. O anda böyle olacağını düşündüm”
Hugh Dallas: “Özgürcüm oyuncuların işi zaten abartmak ve penaltı kazanmak sizi defalarca hücuma değil defans oyuncusunun eylemine bakmanız gerektiğinin altını çizmiştik. Oyuncu abartarak bir beklenti oluşturuyor”
VAR hakemi Özgür Yankaya: “Beklentiye göre yaptığını söylemiyorum. Neden yaptığımı halen sorguluyorum. Bazen hata yapabiliyoruz. Aklımda bir pozisyon vardı. Milli maçta oyuncumuz kendini atarak penaltı kazanmıştı. Aklımda o pozisyon vardı baya benziyordu”
Abdulkadir Bitigen: “VAR odasında olduğu için Özgür abiyi çok iyi anlıyorum . Ben teması net göremediğimi belirttim. Hücum oyuncusunu abartmasına mı bakacağız yoksa defans oyuncusunun müdahalesine mi bakacağız. Hücum oyuncuları her defasında abartıyor ama asıl önemli olan ayak mesafesindeki müdahale olmuyor mu”
Hugh Dallas: “Özet çok net basit penaltı vermiyoruz. Ufak bir temas dahi olsa basit penaltı vermiyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu