Haber

Boğaz’dan 100 gemi geçti, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarından gösteri uçuşu

CUMHURİYET’in 100’üncü yılı nedeniyle aralarında TGC Anadolu’nun da bulunduğu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 100 gemi İstanbul Boğazı’ndan geçti. Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK’ün Boğaz’da gösteri uçuşları gerçekleştirdiği etkinlik vatandaşlar ve turistler tarafından ilgiyle izlendi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, Boğaziçi’nde resmi geçit töreni düzenledi. Türkiye’nin en büyük savaş gemisi yerli üretim TCG Anadolu komutasındaki fırkateynler, ada sınıfı korvetler, mayın avlama gemileri, amfibi gemiler, devriye gemileri, lojistik gemileri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı komutasındaki ‘100’üncü Yılda 100 Gemi’ geçit törenine katıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu. savaş gemileri ve denizaltılar katıldı. Geçit törenine henüz Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmeyen Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İstanbul, Piri Reis denizaltısı ve Derya gemisi de katıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları da Boğaz’dan geçiş sırasında gösteri uçuşu yaptı.

Gemilerin geçişini ve uçakların akrobasi gösterisini izlemek için Ortaköy Plajı’na akın eden vatandaşlar ve turistler, bu anları ilgiyle takip etti. Gösteri heyecanına kapılan bazı vatandaşlar araçlarını 15 Temmuz Köprüsü’nde durdururken, bazıları da binaların çatılarına çıktı. Gösteriyi sahilde ve oturdukları kafe-restoranların balkonlarından ilgiyle izleyen bazı vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Gösteriyi Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat da vatandaşlarla birlikte izledi.

Gösterileri ilgiyle izlediğini belirten Melisa Akan, “Aslında 100’üncü yıl için çok güzel gösteriler yapıldı. Şaşırtıcıydı, çok güzeldi, biz de çok beğendik. Bol bol fotoğraf çektik.”

Gösteriyi izlemek için ailesiyle birlikte bir günlüğüne İstanbul’a geldiklerini belirten Şamil Torun, “Devletimizle gurur duyduk. Çok güzel bir törendi. Geçişi hava kuvvetlerimiz de yaptı. Deniz kuvvetlerimiz de geçişi gerçekleştirdi. geçiş oldu, hala da yapıyorlar. Tüylerimiz diken diken oldu. Şehitlerimiz ve ecdadımızın ruhları için dua ettik. Sırf bu gösteriyi izlemek için Sivas’tan geldik. Boğaz’a en yakın yer olarak Ortaköy Camii’yi önerdiler, biz de gittik. buraya geldim. Güzel bir gösteriydi, beğendik. Zaten bugün buraya geldik, gösteri bittikten sonra akşam döneriz.” dedi.

Berke Karaca isimli öğrenci, “Gösteriler çok güzeldi, Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle çok güzel şenlikler vardı, çok memnunuz. Boğaz’daki gemiler, uçaklar, şenlikler ilgimi çekti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu