Haber

Bakan Özhaseki: Deprem bölgelerinde 110 bin kişi 3 vardiya çalışıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Şu anda deprem bölgelerinde çalışan mühendisinden işçisine kadar toplam 110 bin kişi gece-gündüz 3 vardiya halinde çalışmalarına devam ediyor.”

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle sarsılan Hatay’da kısa sürede tamamlanan kalıcı konutların çizimi ve anahtar teslimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, evlerin teslim töreni öncesinde şantiyeleri gezerek çalışmaları yerinde inceledi.

Bakan Özhaseki, Atatürk Caddesi’ndeki Emlak Konut şantiyesini gezerek ekiplerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada basına açıklama yapan Bakan Özhaseki, Hatay için hazırlanan 7 bin 275 konutun kura çekiminin bugün yapılacağını söyledi.

“Üst tarafta yapacağımız inşaattan çok zemine önem veriyoruz”

Hatay’ın Mezopotamya’nın kalbi olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, “Bulunduğumuz yer Hatay’ın kalbidir. Burası en değerli yer Atatürk Caddesi. Biz üstte yapacağımız inşaatlardan çok tabana önem veriyoruz. Üst tarafta yaklaşık 20 metre uzağa kazık çakarak tabanı sağlamlaştırıyoruz, kullanışlı hale getiriyoruz. “Binaları daha işlevsel hale getirerek inşa ediyoruz. Burada aylardır süren çalışmaların ardından binaların yavaş yavaş yükselmeye başladığını hep birlikte görüyoruz” dedi.

“100 bine yakın konut ya ihale edildi ya da devam ediyor.”

Hatay’da 135 bin civarında konutun yıkıldığını hatırlatan Bakan Mehmet Özhaseki, “Ya 100 bin civarında konutun ihalesini yaptık ya da ihale süreçleri devam ediyor. Artık vatandaşlarımız ‘On-On’ ile evini yapmak istediğinde” dedi. Bir yandan Site Dönüşümü projesiyle onların önünü açacağız, bir yandan da önlerini açacağız.” “İnşaata devam edeceğiz. Başladığımız her inşaat için 1 yıl süre veriyoruz” dedi.

“110 bin kişi 3 vardiya halinde çalışmaya devam ediyor”

Bakan Özhaseki, vatandaşlara verilen sözün bir an önce yerine getirilmesi amacıyla tüm inşaat projelerinde ekiplerin çalışmalarını çok hızlı bir şekilde sürdürdüklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Şu anda mühendislerinden deprem bölgelerinde görev yapan personelimize kadar toplam 110 bin kişi gece-gündüz 3 vardiya olarak çalışmalarına devam ediyor. Amacımız evleri yıkılıp konteynerlere sıkışan vatandaşlarımız bölgeye gelene kadar çalışmak. Evlerine giderek ‘Allah sizden razı olsun’ diyerek bu faaliyetleri gece gündüz devem ettiriyorlar. “Bu amaçla bugün burada ilk kura çekimini yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız da burada olacak. Bir yandan hastanelerin açılışını yapacak, diğer yandan kura törenine katılacak.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki daha sonra Uzun Çarşı’ya gitti. Esnaflarla bir süre sohbet eden Bakan Özhaseki, bir esnaftan simit satın alarak vatandaşlara dağıttı. -HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu