Haber

Amerikan Dış Politikası’ndan acı itiraf: Herkes kendi rotasını çizdi. ABD’ye gerek yok

Dış Politika dergisinde yayımlanan “Amerika’nın Ortadoğu’sunun Sonu” başlıklı yazıda, ABD’nin bölgede planlandığı gibi etkili olamadığı ülkelerin kendi rotalarını çizdikleri belirtildi.

Makalede, “Bölgenin dört büyük ülkesi Washington’un güvenini kaybetmiştir” deniyordu.

Suudi Arabistan, İsrail, Mısır ve Türkiye’nin kendi rotasını çizdiği ve ABD çıkarlarının göz ardı edildiği kaydedildi:

“Suudi Arabistan, İsrail, Türkiye ve Mısır liderleri, Washington’un temel çıkarlarını açıkça göz ardı ederek kendi yollarını çiziyorlar. Rusya, Çin, Hindistan veya birbirleriyle (açık veya gizli) daha yakın siyasi, ekonomik ve askeri ilişkiler, ABD’nin yararınadırlar.” “Bunun çatışmaya uygulanabilir alternatifler sağlayacağına inanıyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse, Amerika’nın Orta Doğu’daki dört klasik desteği artık güvenilemeyecek kadar kırılgan.”

‘Bir zamanlar ABD ile bağları güçlendiren tarihi faktörler de ortadan kalktı. ‘Bölge ülkeleri için tehdit oluşturan Sovyetler Birliği artık yok.’

Artık bölgeye yönelik bir tehdit kalmadığını vurgulayan FP, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Muhammed bin Salman ve Erdoğan ile bu liderlerin Biden’la olduğundan daha sıcak kişisel bağları var.” değerlendirmesini yaptı.

haber-basciftlik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu