Ekonomi

Altına zayıf dolar desteği

Altın, doların hafif gerileyişi ve yatırımcıların Fed’in para siyasetinde sıkılaştırmaya ait ipuçları için Çarşamba günü yayımlanacak Fed tutanaklarını beklemesiyle Asya piyasalarında bedel kazandı.

Spot altın, bu yıl Fed’in agresif faiz artışlarıyla baskı altında kaldı. Pazartesi günü Çin’in daha fazla sıfır Kovid kısıtlaması uygulayabileceğine dair işaretler doları canlandırırken altının paha kaybetmesine neden oldu.

Australia & New Zealand Banking Group Emtia stratejistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari tarafından geçilen bir bilgi notunda, “Fed’in şahin tavrında ısrarcı davranmasının altın fiyatlarını belli bir seviyede tutması muhtemel” tabirleri kullanıldı.

İkili bedelli metalin aşağı istikametli eğilimin sürdürmesini ve kısa vadede 1700 dolar altına düşmesinin beklenen olduğunu belirtti.

Fed yetkililerinden yavaşlama sinyali

Son günlerde Fed üyelerinin Aralık ayı faiz artış büyüklüğü için yaptıkları güvercin yorumlar doların gerilemesine neden olmuştu. Cleveland Fed Lideri Loretta Mester Fed’in gelecek ay faiz artış hızında vites düşürebileceğini belirtmişti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de faiz kararının alınacağı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz artışlarının gecikmeli tesirini dikkate alması gerektiğini vurguladı. Daly’e göre faizleri yüzde 5’e getirmenin âlâ bir başlangıç noktası olacağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu