Ekonomi

Almanya’da emlak krizi: Kiralık daire sorunu büyüyor

Almanya’da ticari gayrimenkul fiyatları 2023 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 oranında azalarak kayıt tutulduğundan bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Almanya’da ipotekli konut finansmanı sağlayan Alman Mortgage Bankaları Birliği (VDP), geçen yılın tamamı ve son çeyreğe ait konut fiyat verilerini açıkladı.

Buna göre Alman emlak piyasasındaki krizin sonu henüz ufukta görünüyor. Konut fiyatları 2023 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 1,6 azaldı. 2022 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise yüzde 6,1 oranında düşüş yaşandı.

Almanya’da ticari gayrimenkul fiyatları son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,9, yıllık bazda ise yüzde 12,1 azalarak kayıtların tutulmasından bu yana en sert düşüşü kaydetti. Bu, 2022 yılının ikinci çeyreğinde zirveye çıkan fiyatlarda yüzde 16,5’lik bir düşüş olarak kaydedildi.

VDP İcra Kurulu Başkanı Jens Tolckmitt konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Kamuoyunda sık sık yapılan spekülasyonlara rağmen emlak fiyatlarında gidişat henüz tersine dönmüş görünmüyor. 2024 yılında da durum sorun olmaya devam edecek.”dedi.

“KİRALIK DAİRE BULAMAMA SORUNU BÜYÜYECEK”

Almanya’da emlak sektörü uzun yıllardır faiz oranlarının düşmesi ve talebin artmasıyla ivme kazandı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüksek enflasyona karşı faiz artırımına yönelik mücadelesi gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiliyor. Yüksek faiz oranları aynı zamanda inşaat ve diğer branşlardaki yatırımları daha değerli hale getirerek ekonomide sorunlara yol açmaktadır.

Malzeme maliyetlerindeki önemli artışlar da birçok projeyi inşaatçılar için kârsız hale getiriyor. Zor mali koşullar ve inşaat sözleşmelerinin iptali veya askıya alınması da bazı inşaat şirketlerinin iflas etmesine neden oldu.

Emlak ve Konut Şirketleri Birliği (BFW), Alman federal hükümetinin kriz nedeniyle önlem almasını talep ediyor.

Uzmanlara göre bu durum, önümüzdeki yıllarda özellikle büyük şehirlerde uygun fiyatlı konutların yetersiz kalmasına neden olacak ve “kiralık daire” bulamama şeklindeki toplumsal sorun daha da büyüyecek.

EKONOMİK GÖRÜNÜM BELİRSİZ

Öte yandan inşaat sektöründeki kriz Alman ekonomisini de zorluyor. Alman ekonomisi, olağandışı satın alma gücünü etkileyen yüksek enflasyon, yüksek enerji fiyatları, zayıf dış talep ve yüksek faiz oranları nedeniyle geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 0,3 küçüldü.

Ekonomide devam eden daralmadan çıkmakta zorlanan Almanya’da bu yılki ekonomik görünüm belirsizliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu