Haber

Adana’da IŞİD’li mahkuma 6 yıl 3 ay hapis

Terör örgütü DEAŞ’a üye olduğu gerekçesiyle Adana’da gözaltına alınan sanık, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Suriye asıllı tutuklu sanık REA, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katıldı. Sanık avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Savcı esas mütalaasında, DEAŞ’a katılımı artırmak amacıyla kentte toplantılar yaptığı belirlenen REA’nın dijital materyallerinde Suriye’deki örgütsel eylemlerine ve teröristlere ait çok sayıda fotoğrafın tespit edildiğini, Suriye’deki örgüt üyeleriyle teması bulunan ve kod adlarını kullanan kişi, “silahlı terör örgütü” idi. “Terör örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Tercüman aracılığıyla savunması alınan sanık REA, terör örgütü DEAŞ’a üye olmadığını ve kod adı kullanmadığını iddia etti.

Suçlamaları kabul etmediğini belirten REA, “Terör örgütü DEAŞ adına herhangi bir faaliyette bulunmadım. Silahlı çatışmaya girmedim. Tahliye ve beraat istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu