Haber

12 gün boyunca dönen koyunlarla ilgili bilim insanından dikkat çeken tespit! Gizem giderek çözülüyor

4 Kasım’daİç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne bağlı Baotou’da meydana gelen olayda, çiftlikte bulunan koyunlar bir anda dönmeye başladı. Koyunların sahibi evvel birkaç koyunun bu formda döndüğünü, daha sonra ise bütün sürünün dönmeye başladığını ileri sürmüştü.

BİLİM İNSANLARI MEVZUYU ARAŞTIRIYOR

34 koyun ağılının olduğu çiftlikte sadece 13 numaralı ağıldaki koyunların bu hareketi büyük yankı uyandırmıştı. Hayvanların bu halde dönmesi bilim insanlarını da hareket geçirdi.

DİKKAT ÇEKEN TEORİ

Günlerce dönen koyunların gizemi çözülmezken hayvanların bir hastalıktan ötürü bu halde davrandığı öne sürüldü. Lakin bu tez de koyunların büsbütün sağlıklı olmasının ortaya çıkmasıyla çürüdü. Hususla ilgili tartışma büyürkenİngiltere’deki Hartpury Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Profesör Matt Bell, koyunların bu davranışıyla ilgili bilimsel bir fikir ortaya attı.

“SÜRÜ PSİKOLOJİSİ”

Newsweek’e konuşan Bell, “Görünen o ki koyunlar uzun süredir ayna alanda kaldıkları için gergin ve sürekli aynı hareketi tekrarlıyorlar” dedi. Bell, kimi hayvanların daima dar bir alanda sıkışmaktan ötürü öfkeli oldukları için bu hareketi yaptığını, sürüdeki öbür koyunların da onları izlediğini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu